דלג על חיפוש
חיפוש
דלג על ניווט מהיר
ניווט מהיר
דלג על Banners
Banners

צדיק כתמר - פרשת וארא - הרב ניר בן ארצי שליט"א

"ולקחתי אתכם לי לעם והייתי לכם לאלוקים, וידעתם כי אני ד' אלוקיכם המוציא אתכם מתחת סבלות מצרים" (שמות ו,ז).
צריך לדעת כי הקב"ה ברא אותנו אך ורק כדי לעשות את רצונו. אך כיצד מתפתחת האמונה בקב"ה? ע"י המחשבה שאדם חושב על הקב"ה בבחינת "שויתי ד' לנגדי תמיד", חיזוק הרצון לעשות את רצון ד', וקבלת היסורים באהבה שמשמעותה ההבנה שהיסורים באים מהקב"ה והם לטובתך, לתיקון שלך ולזיכוך שלך.
הקושי באמונה הוא שלא רואים את הקב"ה והוא לא מורגש פיזית. את משה רבינו עם ישראל ראה ויותר מכך, ראה את הניסים שעשה. במכות מצרים, לכולם היה ברור שיש כאן נס מעל לטבע, יש מישהו בשמים שעושה זאת, כי גוף האדם הוא בשר ודם ומוגבל ביכולות שלו. כמה יכול להרים? 40-50 ק"ג, האדם מתעייף, רוצה לישון, אלא שהיה ברור שמעבר לכוחותיו של משה מסתתר כוחו של משה וכך נהיה הנס.
האמונה בקב"ה מיוחדת היא רק אצל היהודים, כיון שרק לעם ישראל יש נשמה שהיא חלק מריבונו של עולם. כח האמונה הוא רוחני ועובר דרך חיבור נפש רוח ונשמה, למחשבה ולגוף לכן מי שאין לו  נשמה לא יכול להיות באמונה אמיתית.
מחשבות הגויים כולם חומר ותועבות. הם חיים מרגע לרגע, ועל כן מתחברים ומאמינים בחומר, בפסלים, בובות, פרות וכבשים - האליל של מצרים. אך היהודים מחוברים לבורא עולם ומאמינים בו שהוא קיים. כל יהודי שנעשה לו נס יודע בידיעה פנימית שזה מהקב"ה.
ומהו רצון ד'? שנדבק במידותיו. וכדברי אבא שאול במסכת שבת קלג: "מה הוא חנון ורחום אף אתה היה חנון ורחום", מה הוא ארך אפים ורב חסד ואמת אף אנו צריכים להיות בתכונות אלו. הנתיב של הקב"ה הוא טוב ומטיב, יושר ואמת. אז אם אדם הולך בנתיב זה, בדרך האמת והיושר, אהבת הזולת, מתפלל שחרית מנחה וערבית במנין, קובע עיתים לתורה, אומר ברכת המזון בקול רם לאחר פת שחרית, עושה חסד, עובד באמונה את ד', ועובד באמונה במקום פרנסתו, הקב"ה צועד איתו צעד אחר צעד, עוזר לו בכל דרכיו ומקבל את שכרו לאט לאט, טיפין טיפין בסבלנות, אך יקבל את הכל. העבודה קשה היא "בזעת אפיך תאכל לחם" כדי לקבל את האור אך ברכת ד' מלווה אותו שלא תנזק פרנסתו לעולם. וכמאמר רבן גמליאל במסכת אבות פ"ב מ"ד "עשה רצונו כרצונך כדי שיעשה רצונך כרצונו".
אך אם אדם סוטה מדרך האמת, היושר והטוב, ולא עושה רצון ד' אלא הולך בדרך עקומה והשקר, יתכן ויקבל את מבוקשו מהר יותר אך כיון שהלך בעצת היצר הרע, זה שמור לו ויום אחד הוא יקח לו הכל. בשלב מסוים האדם יתרסק!
האדם בהתנהגותו השלילית מביאעל עצמו בעיות וצרות. רוב הצרות של האדם באים על ידו. הוא בעצמו מעניש את עצמו. הקב"ה רק טוב ומטיב ואינו עושה רע לאדם. ביטוי נכון לאמונה בקב"ה הוא בתפילה, בלימוד תורה, מחשבות על הבורא, הפסקת המרמורים והתלונות והפסקת הגידופים על יהודים. לאהוב כל יהודי איך שהוא וקל וחומר את הבעל או האשה. לא לחינם אמר הקב"ה "ואהבת לרעך כמוך" וביום הכיפורים אין מחילת עוון אלא אם כן ראשית סולחים כל אחד זה לזה.
(הקב"ה שמח) כאשר יש אמת, אהבה ושמחה בין בני זוג וכן כאשר כל היהודים בשלום ובאחדות בלב אחד נקי - הנשמות של כולם מתחברות, לקב"ה יש שמחה גדולה מכך.
כמו הורים, שרווים נחת ושמחה כשרואים את בניהם עם כלותיהם וחתניהם באחדות, באהבה ושלום.
יש הבטחה שכל יהודי ויהודיה שיעשו את רצון ד', יקבלו עזרה ופרנסה בשפע, בריאות טובה, חיים טובים, שכינה בבית, הילדים יהיו מוגנים וילמדו היטב - הכל יהיה טוב. רק לבטוח בד' ולעשות רצונו. בתחילה קשה אך אין להתייאש, בסוף הדרך הטובה נעשית לך להרגל כדוגמת מטוס אשר עם ההמראה הולך קשה ולאחר שמתנתק מהקרקע ונכנס למסלול הטיסה הכל רץ יפה, וחלק. וזו הדרך הטובה והנעימה לקבל פני משיח בקרוב. 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד