דלג על חיפוש
חיפוש
דלג על ניווט מהיר
ניווט מהיר
דלג על Banners
Banners

צדיק כתמר - פרשת ויחי - הרב ניר בן אצי שליט"א

ברכתו של יעקב - עיצוב פני האומה
בפרשתינו יעקב אבינו מברך את בניו לפני מותו. ברכתו מיוחדת כי מכל בן עתיד לצאת שבט שלם בעל אופי מיוחד לו, ועל כן כל אחד מקבל ברכה לפי תכונתו, אופיו ותפקידו. כלומר, עלינו להבין כי לא לחינם נשא יעקב אבינו ארבע נשים, וזה כי רק דרך ארבעת הנשים הללו יכול היה להוריד ולהביא לעולם הזה את כל שורשי הנשמות הנמצאים בשמים ממעל. היינו, שלכל שבט יש שורש נשמה שונה, עם תפקיד שונה, ומהם יצא  השורש לכל  נשמות עם ישראל. לדוגמא: ליהודה וליוסף הצדיק - מלכות, ליששכר - לומדי תורה. לזבולון - סוחרים ומפרנסים. לכל אחד משבטי - היה אופי אחר, וכל אחד היה יצירה אחרת, עם עבודה המיוחדת לו בעולם הזה. בדרך זו הוריד יעקב את כל נצוצי הקדושה של אדם הראשון על מנת לתקנם.

זוגיות טובה, ילדים מוצלחים!

ביצירת הולד אופיו של הילד נקבע ע"י אביו ואמו. כיצד? העניין מתחיל כבר בשלב התכנון והמחשבה להביא ילד לעולם. אם יש שלום בין ההורים, הבנה ביניהם, אהבה וחיבה, וההורים מתנהגים בקדושה ובטהרה ובדרך ארץ, אזי הם מורידים נשמה גבוהה ביותר.
אך לא די בכך, צריך לדעת כי כל דבר שהאם מושפעת ממנו, אם מהבעל או ממקום אחר, בין אם טוב ובין אם רע, זה משפיע על העובר. אל לנו לחשוב שהעובר בתוך הרחם אינו מרגיש מאומה. הרי ידוע כי בקריעת ים סוף גם עוברים במעי אמן שרו, וגם היום, הרגשת האם בזמן ההריון עוברת לעובר.
על כן, ככל שבמשך תשעת חודשי ההיריון יש שלום בין ההורים ושמחה ביניהם, גם טהרה וקדושה ותפילות, כך העובר יקבל בכל ההיריון רק טוב, והילד יוולד זך וטהור כמו מלאך. במציאות כזו ההורים יכולים בקלות, לחנך את הילד לגדול להיות תלמיד חכם וצדיק ובעל מידות טובות. אך אם ההפך קורה חס ושלום, אם ההורים רבים, ויש ביניהם ויכוחים קשים וצעקות, העובר יעבור טראומות בנפשו מהבהלות ומהצעקות ומההתפרצויות של אמו. וצריך להבין, שכיון שהעובר מחובר אל אמו, נפשו מושפעת ממנה מאוד. במצב זה נפש הילד מושפעת באופן קשה ושלילי, ואז אין פלא שקשה יותר לחנכו. באופן זה אין פלא אם הילד נהיה היפראקטיבי, עצבני ועם קשיי קשב וריכוז. יתכן גם שהילד לא יאכל טוב ויהיה חולני, וכל זה כיון שהיה תחת השפעת הוויכוחים והמריבות של הוריו במשך תשעה חודשים.

כמובן שגם לאחר הלידה, הילד מרגיש וחש מה טיב היחסים בין ההורים. נפשו, רוחו ונשמתו של הילד הרי בנויה משניהם, ואז כאשר הוריו רבים, הילד נפגע ונבהל, והוא נקרע לגזרים ויש לו כאב גדול על כך - בין בגיל צעיר ובין בגיל מבוגר. לעיתים הילד יאמר זאת, אך לא תמיד הוא יצליח לבטא זאת במילים. אנו ההורים נוכל לזהות זאת בתופעות של חוסר ביטחון. הדבר יתבטא גם בכך שהילד לא יצליח לישון, לא יתפקד. במצב זה, הילד גם יפריע או יציק ואף יחלה לעיתים קרובות. לעומת זאת,  כאשר יש שמחה ושלום בין ההורים, זוהי המתנה הטובה ביותר שניתן לתת לילד, והשמחה הגדולה שלו היא לראות את הוריו חיים בשלום, בחיבה, מחייכים ומאושרים. הילד מקבל כוחות רבים מהוריו, הוא הולך לישון שמח וקם שמח, אוכל בשמחה ולומד עם חשק ורצון, וכך הילד גדל יפה, בדרך מושכלת ורוחנית, בענווה ובדרך ארץ. נגדל ילדינו באהבת הורים  וניצור דור חדש בישראל שיהיה מוכן לקבל אורו של משיח. 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד