דלג על חיפוש
חיפוש
דלג על ניווט מהיר
ניווט מהיר
דלג על Banners
Banners

מאמר מפי הרב ניר בן ארצי שליט"א לפרשת "ויחי" תשע"ו

24/12/2015

בס"ד

 

מאמר מפי הרב ניר בן ארצי שליט"א

פרשת ויחי תשע"ו

 

הִקבצו ושִמעו בני יעקב

"ויחי יעקב בארץ מצרים שבע-עשרה שנה" (בראשית מז, כח).

הקדוש-ברוך-הוא נתן בחזרה ליעקב אבינו את שבע-עשרה השנים בהן טיפל וטיפח את בנו יוסף ולימדו תורה, וכשירד יעקב למצרים - בנו יוסף טיפל וטיפח אותו שבע-עשרה שנה. שבע-עשרה השנים בהן היה יעקב אבינו במצרים היו טובות, שמחות ומאושרות, הן ליעקב והן לילדיו.

יעקב גידל את בניו, וליוסף היה אב וכאֵם, ניסה להשלים לו את חסרון אימו. ידע יעקב שהוא וילדיו מוגנים ושמורים, ופתאום, אחד הבנים נעלם, זה לא היה פשוט. עשרים ושתיים שנה לא ראה יעקב את בנו יוסף, עשרים ושתיים שנה עסק בשקו ובתעניתו ולא רצה להתנחם. יעקב לא השלים עם חסרונו של יוסף, כי לא היה בטוח שיוסף מת. אבלו המתמשך של יעקב אבינו, גרם לאחים לסבל רב ויום יומי. יעקב בשק ואפר והאחים עצובים, מדוכדכים ומייסרים את עצמם: 'מה עשינו, איך חטאנו וגרמנו לאבא לסבל כל כך גדול'. ייסורים קשים עברו האחים ואביהם, וכשהגיעו למצרים נתן להם הקדוש-ברוך-הוא שבע-עשרה שנים טובות, ליעקב, לאחים וליוסף. אחרי תקופה ארוכה שלא ראו זה את זה, היו להם שנים טובות, שמחות ומאושרות והיה שלום ביניהם.

את כל המהלך הזה עשה בורא עולם כדי שיירדו יעקב ובניו למצרים, יעברו את השיעבוד במצרים ובכך תישבר הנפש הבהמית, יצאו ברכוש גדול, יקבלו את התורה וייכנסו נקיים לארץ ישראל, וכן כדי לאסוף את כל ניצוצות הקדושה של אדם הראשון שפרש מאשתו 130 שנה.

 

אל נא תקברני במצרים

בערוב ימיו, השביע יעקב את יוסף בנו שיקבור אותו במערת המכפלה לצד יצחק אביו ואברהם סבו, כי לא רצה יעקב אבינו להקבר באדמה טמאה. יוסף הצדיק לעומת זאת, לא ביקש שיקברו אותו לצד אביו במערת המכפלה כדי שלא לעורר שוב קנאה ומלחמה בין האחים. יוסף הצדיק ששמר את הברית, נשאר במצרים ובכך שמר על עם ישראל במשך כל שנות השיעבוד שלא יפלו בזימה ויתבוללו. היו בני ישראל שמורים במצרים בזכות יוסף שנשאר במצרים, ויצאו ממצרים בזכות יעקב שנקבר במערת המכפלה. יוסף נקבר במצרים בחלקת המלכים, אך עוד באותו הלילה, בלי ידיעת המצְרִים, באו אֶחיו ובני ישראל, הוציאו אותו והעבירו אותו למימי הנילוס. כי צדיק לא יכול להיקבר באדמה טמאה. שמר יוסף על בני ישראל 210 שנה עד שהוציא משה רבינו את ארון יוסף ממצרים.

 

צדיקים במיתתם קרויים חיים

ואם תאמר, כל הצדיקים שנפטרו לאורך הדורות, מה עליהם? איך נקברו בגולה באדמה טמאה? דע, שהצדיקים האמיתיים אינם נשארים באדמה טמאה יותר משניים-עשר חודש. 'הסכוי' עצם הלוז הנמצאת בעורף, אינה נהרסת לעולם, ואליה מחוברת הנשמה וממנה קמים בתחיית המתים, מגיעה למערת המכפלה אחרי שניים-עשר חודש מפטירת הצדיק, דרך גילגול מחילות. בתחיית המתים יקומו כל הצדיקים מכל הדורות במערת המכפלה, עצם הלוז תתפשט ותקבל גוף ועצמות, גידים ובשר.

אין צדיק אמיתי אחד בעולם, ללא יוצא מן הכלל, שלא הגיע אחרי שנים-עשר חודש לארץ. כי הצדיקים קרואים 'ישני עפר', הם לא מתים - הם ישנים, והחוליה שלהם מגיעה למערת המכפלה, כדי שהנשמה והרוח שלהם יתחברו אליה, כאן בעולם הזה. זה כתוב בזוהר הקדוש ובספרים הקדושים. לכן לא יכול צדיק להישאר באדמה טמאה.

מכאן לומדים שאין ליהודים מה לחפש קברי צדיקים בעולם, כי כולם נמצאים במערת המכפלה! יש לנו בארץ ישראל הקדושה קברי צדיקים גדולים: רבי שמעון בר יוחאי, רבי מאיר בעל הנס, רבי עקיבא, רבי חייא, רבי יונתן בן עוזיאל, הבבא סאלי שהוא צדיק הדור ועיקר העיקרים, יש לנו את האבות והאימהות וכל הצדיקים מאז בריאת העולם ועד עכשיו, שנמצאים במערת המכפלה. שלוש פעמים ביום אנחנו מזכירים את האבות הקדושים בתפילת שמונה-עשרה, גם בברכת המזון מזכירים את אברהם, יצחק ויעקב, אז לא נלך לבקר אותם? לא נבקש מהם ברכות ועזרה במערת המכפלה הנמצאת בחברון שבמדינת ישראל?! גם רחל אמנו, שהקדוש-ברוך-הוא נענה לה בכל, נמצאת בבית לחם שבמדינת ישראל, אין בעולם כוח גדול מהם! אז מה יש ליהודים לחפש מחוץ לארץ ישראל?!

לכל יהודי שיש נשמה שהיא חלק אלוקה ממעל, יש את היכולת לבקש בקשות מבורא עולם ישירות, כמה בקשות טובות שהוא רוצה - בורא עולם יַענה לו ויעשה את בקשתו, זה הטוב ביותר, אין יותר טוב מזה! כדי שבקשתו תתקבל, צריך יהודי לקיים את עשרת הדיברות. אדם לא יכול להחזיק את השרץ בידו ולבקש מהקדוש-ברוך-הוא בקשות בלי לתקן עצמו, כך גם בקברי צדיקים. צדיקים לא יכולים לעזור לך בעצמם, הם יכולים רק לבקש מהקדוש-ברוך-הוא עבורך, ואם היית יכול לשמוע את הצדיק בציונו, היית שומע אותו אומר לך: 'בשביל מה אתה סובל יהודי יקר, תתקן את עשרת הדיברות ולא תסבול יותר לעולם'.

קרובה הישועה של עם ישראל וקרובה מאוד מאוד המלכת מלך המשיח!

  מאמר הרב שליט"א לפרשת "ויחי" תשע"ו להורדה
הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד