דלג על חיפוש
חיפוש
דלג על ניווט מהיר
ניווט מהיר
דלג על Banners
Banners

מאמר מפי הרב ניר בן ארצי שליט"א לפרשת "בשלח" תשע"ו

20/01/2016

בס"ד

 

מאמר מפי הרב ניר בן ארצי שליט"א

לפרשת בשלח תשע"ו

 

ויהי בעצם היום הזה יצאו כל צבאות ה' מארץ מצרים

 

"ויהי בשלח פרעה את העם..." (שמות יג, יז).

אחרי 210 שנות שעבוד במצרים, 210 שנים בהן הורגלו בני ישראל להיות נשלטים, לקבל פקודות, הוראות והנחיות מהמצרים, איבד עם ישראל את הביטחון להחליט על קבלת מציאות חדשה, כיוון חדש של עצמאות וגאולה, של יציאה מעול השעבוד ויציאה ממצרים.

לא מאות או אלפים ספורים יצאו ממצרים, מיליוני בני אדם יצאו, אנשים ונשים, ילדים וזקנים, מעוברות ויונקים, צאן, בקר ורכוש גדול. רוחם נשברת בקרבם, עצובים, שפופים ומדוכדכים, לא רואים מה צופן העתיד ולאן הולכים. אף-על-פי שהובטח להם להגיע לארץ ישראל, הם לא ידעו מה זה אומר בדיוק, אף פעם לא היו שם. אחרי עשר המכות שהיכה הקדוש-ברוך-הוא את המצרים והשאיר אותם הרוסים, חלשים ורצוצים, היה הרבה יותר קל ופשוט לבני ישראל להישאר במצרים ולשלוט בה. אבל, הוציא אותם הקדוש-ברוך-הוא ממצרים לארץ הקודש והוריד עליהם אור מיוחד, הוריד עליהם שכינה, ומלאכים עודדו אותם ברוחם ובמחשבותיהם, חיזקו אותם ונתנו בהם ביטחון ואומץ לצאת ממצרים לארץ ישראל "וה' הולך לפניהם יומם בעמוד ענן לַנְחֹתָם הדרך ולילה בעמוד אש להאיר להם ללכת יומם ולילה" (שם יג, כא).

מכת בכורות זִעזעה את פרעה ואת כל מצרים, לא היה בית אשר לא היה בו מת. נתן הקדוש-ברוך-הוא זמן לבני ישראל להתארגן ליציאה ולתכנן את הדרך, ובזמן שכולם היו עסוקים בקבורת מתיהם ודעתם הייתה מוסחת, יצאו כל צבאות ה' מארץ מצרים. רק אחרי כמה ימים, כשהתחילו המצרים להתאושש ולהבין מה קרה - "וחִזקתי את לב פרעה ורדף אחריהם ואִכבדה בפרעה ובכל חֵילו וידעו מצרים כי אני ה' ויעשו כן" (שם יד, ד).

"ופרעה הקריב וישאו בני ישראל את עיניהם והנה מצרַיִם נוסע אחריהם וייראו מאוד ויצעקו בני ישראל אל ה' " (שם יד, י). המצרים רדפו אחרי בני ישראל עם צבא שלם של פרשים ומרכבות מלחמה. בני ישראל, שפניהם לא היו למלחמה, היו מבוהלים ומפוחדים מהמצרים והתחילו צועקים "הֲמִבלי אין קברים במצרים לקחתנו למות במדבר, מה זאת עשית לנו להוציאנו ממצרים" (שם יד, יא), אנחנו מעדיפים להישאר עבדים במצרים ולא למות במדבר. "ויאמר משה אל העם אל תירָאו התייצבו וראו את ישועת ה' אשר יעשה לכם היום, כי אשר רְאיתם את מצרים היום לא תוסיפו לראותם עוד עד עולם, ה' ילחם לכם ואתם תחרישון" (שם יד, יג-יד). עומדים בני ישראל מול ים-סוף, הים גועש, גלים בגובה 3-4 מטרים, מאחוריהם מתקרבים המצרים, יורים חיצים ואין לאן לברוח. משה רבינו צעק לקדוש-ברוך-הוא, אמר לו ריבונו של עולם "מה תצעק אליי דבר אל בני ישראל ויסָעו, ואתה הָרֵם את מטך ונְטֵה את ידך על הים ובקעהו" (שם יד, טו-טז).

משתי סיבות הכביד בורא עולם את לב פרעה. האחת, רצה בורא עולם שמתוך הלחץ יזעקו אליו בני ישראל ויעשו תשובה אמיתית מהלב. והשנייה, שהיו בני ישראל צריכים להבין ולהאמין שאחרי עשר המכות, אחרי ניסי-הניסים ופלאי-הפלאים שעשה להם ריבונו של עולם, לא יעזוב אותם עכשיו בעת הצרה. בורא עולם הוא כל יכול וכשם שעשה להם ניסים והציל אותם ממצרַיִם, יכול היה גם להציל אותם מֵהַמִצְרִים.

ואכן, נפתח הים ל-12 שבילים, כפי שסידר משה רבינו את השבטים בצאתם ממצרים, ובני ישראל עברו בים ביבשה. כשעלו בני ישראל ליבשה מהעבר השני והסתובבו לאחור, ראו את הַמִצְרִים נכנסים לשבילים וכשהגיעו למרכז הים, הִכה משה שוב והים שב לְאֵיתָנוֹ והטביע את רכב פרעה, פרשיו ומרכבותיו. "וייראו העם את ה' ויאמינו בה' ובמשה עבדו" (שם יד, לא).

נס קריעת ים-סוף, סגר את שרשרת ניסי עשר המכות שזכו עם ישראל לראות בעיניהם 'בשידור חי'. זאת הייתה גאולה ראשונה.

 

התייצבו וראו את ישועת ה'

אחרי אלפי שנים, הגיע זמן הגאולה האחרונה, הגאולה של היום. משיח אחרון עובר אותו תהליך כמו משיח ראשון. ההבדל הוא, שמשה רבינו יצא אז בשליחות לגאול את עם ישראל, ומשיח אחרון בא בגוף אדם בכל דור לגאול את עם ישראל. אם הדור לא מוכן, המשיח עוזב והנשמה עוברת למשיח הבא, עד הדור האחרון הוא הדור הזה. משיח אחרון עבר את כל הניסיונות מאז משה ועד עכשיו, במשך אלפי שנים תיקן את כל התיקונים מאדם הראשון, והיום אנחנו קרובים מאוד מאוד להמלכתו, המלכת מלך המשיח בן דוד האחרון!

כל מדינות ערב וכל העמים נהרסים ומסתבכים, כל העולם כולו, חוץ מישראל, בתוהו ובוהו וגוג ומגוג, ובתוך עם ישראל כולם במתח ולחץ בגלל המצב בעולם, מבוהלים כמו לפני קריעת ים-סוף: מה יקרה? מה יילד יום? לא יודעים על מי לסמוך ולמי להאמין. רוב המדינות בעולם נגדנו, אבל הכל דיבורים, ערבים פוגעים ביהודים, אנטישמיות קשה ביותר שעומדת להתגבר, דאע"ש בכל העולם והיהודים בחו"ל בסכנה גדולה. במדינת ישראל - היהודים מוגנים ושמורים, לא יִקרה כלום! המדינה פורחת ומתפתחת, הכל טוב בישראל וימשיך להיות טוב כל הזמן. בורא עולם עושה את עבודתה של מדינת ישראל ארץ הקודש - 'ואתם תחרישון'.

מה מבקש מאיתנו בורא עולם? שנאמין בו שהוא עושה ונלחם בשביל עם ישראל. כל ילד יודע שהקדוש-ברוך-הוא נלחם בשביל מדינת ישראל באירופה, באפריקה, באסיה ובארצות הברית. כל מי שמזיק לעם ישראל - הקדוש-ברוך-הוא מטפל ופוגע בו. מה נשאר לעם ישראל? לקיים את עשרת הדיברות ולעסוק בנתינה, חסד ושמחה. עם ישראל זכה לאורו של משיח בדור הזה! משיח בזמן הקרוב ביותר עומד לפעול בפרהסיה, והסימנים שעושה בורא עולם לעם ישראל הולכים להיות גלויים יותר ויותר וביחד עם זה מתגלָה עבודתו של משיח!

  מאמר הרב שליט"א לפרשת "בשלח" תשע"ו להורדה
הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד