דלג על חיפוש
חיפוש
דלג על ניווט מהיר
ניווט מהיר
דלג על Banners
Banners

מאמר מפי הרב ניר בן ארצי שליט"א לפרשת "שלח-לך" תשע"ו

22/06/2016

בס"ד

 

מאמר מפי הרב ניר בן ארצי שליט"א

לפרשת שלח-לך תשע"ו

זבת חלב ודבש

"וידבר ה' אל משה לאמור שלח לך אנשים ויתורו את ארץ כנען... וישלח אותם משה... כולם אנשים ראשי בני ישראל הֵמָה" (במדבר יג, א-ג).

פרשת "שלח לך" מתאימה מאוד למה שקורה היום בארץ הקודש ומסיפור המרגלים צריך ללמוד כמה יקרה, אהובה ומיוחדת ארץ לקדוש-ברוך-הוא וכמה בורא עולם שומר על כבודה וקדושתה.

כשברא הקדוש-ברוך-הוא את העולם, לקח אבן בגודל של חצץ, מתחת לכיסא הכבוד, 'נישק' אותה ואמר: 'במקום הזה תקום ותיכון ארץ הקודש, בתוכה ירושלים ובתוך ירושלים בית הבחירה, הוא בית המקדש. כבר מבריאת העולם אמר ריבונו של עולם: 'זאת הארץ תהיה לעם היהודי שאמרו 'נעשה ונשמע' והשאר - לכל עמֵי העולם.

בורא עולם אוהב את היהודים, אבל יותר מכל ולפני הכל, אוהב את אדמת הקודש של ארץ ישראל. בורא עולם לא יוותר לאף אדם ולאף מדינה שירצו לקחת חלקים ולו סנטימטר אחד מאדמת הקודש. פינוי גוש קטיף אינו תקדים שאפשר לפעול על-פי תבניתו - זו הייתה טעות, ועל טעויות משלמים. יגיע הזמן ולא רחוק הוא, בדור הזה, שגוש קטיף יחזור לארץ הקודש! כל מקום בו נשפך דם יהודי – אדמת קודש הוא! כי אדמה עליה נשפך דם יהודי, מתקדשת ושייכת לארץ הקודש! בורא עולם אומר לכל העולם ולעם ישראל: 'לא ויתרתי על גוש קטיף ולא ויתרתי על מדבר סיני. לי יש זמן, יבוא היום ואקח הכל, הכל יהיה ארץ הקודש! ירצו או לא ירצו, יאמינו או לא יאמינו, הזוי או לא הזוי - זה רצוני וכך יהיה!'

בורא עולם מזהיר את כל העמים, את כל הארצות ואת כל בני האדם: 'לא לגעת ולו בסנטימטר אחד מאדמת הקודש! היא שייכת לי, לבורא עולם, באופן פרטי. ראו הוזהרתם!' אבא שבשמיים הוא המכוון את העולם ולא חס ושלום, העולם מכוון אותו. הבחירה בידי האדם וכל העולם בידי הקדוש-ברוך-הוא - הוא קובע!

 

כי יכול נוכל לה

עם ישראל ראו את הניסים הגדולים, שעשה להם הקדוש-ברוך-הוא בעשר מכות מצרים ובים-סוף, ראו בעיניהם את מאות אלפי חיילי מצרים טובעים בים, ובכל זאת, כשהגיעו ועמדו אל מול גבולות הארץ המובטחת, לא רצו להיכנס. הם היו צריכים להבין שהקדוש-ברוך-הוא הוציא אותם ממצרים, כדי להביאם לגור בארץ הקודש, ארץ ישראל, אבל עדיין לא בטחו בבורא עולם.

עם ישראל ראו את הצרעת שקיבלה מרים בעוון לשון הרע, שדיברה במשה רבינו אחיה, כשהשוותה ביניהם ואמרה "הלא גם בנו דיבר", ובכך זלזלה בכבודו של נבחר ה'. הם לא למדו את הלקח, ובשובם של המרגלים מתור את הארץ ארבעים יום, חזרו על אותה הטעות ודיברו לשון הרע על ארץ הבחירה, אדמת הקודש, ככתוב: "ויוציאו דיבת הארץ אשר תרו אותה אל בני ישראל לאמור, הארץ אשר עברנו בה לתור אותה ארץ אוכלת יושביה היא, וכל העם אשר ראינו בתוכה אנשי מידות ושם ראינו את הנפילים בני ענק מן הנפילים וַנְהִי בעינינו כחגבים וכן היינו בעיניהם" (שם יג, לב-לג).

בורא עולם רגז וכעס, המית את עשרת המרגלים במגיפה, ונאכלו על-ידי תולעים שאכלו את בשרם ועצמותיהם, ורצה לכלות מיד גם את כל הדור שבכו והתלוננו. אך משה רבנו אמר לקדוש-ברוך-הוא: 'ומה יגידו המצרים? שהעלית את העם הזה ממצרים ולא היה בכוחך להביאם אל הארץ?' אמר ריבונו של עולם: "סלחתי כדבריך". "...פנו וסעו לכם המדבר דרך ים-סוף" (שם יד, כה), "במספר הימים אשר תרתם את הארץ ארבעים יום יום לשנה יום לשנה תישאו את עוונותיכם ארבעים שנה" (שם יד, לד). יום אחד של בורא עולם הוא שנה לבני אדם, לכן במשך ארבעים שנה ימות הדור הזה במדבר, מבן עשרים שנה ומעלה.

 

וַה' איתנו אל תִירָאֻם

יהודים יקרים, התורה כתבה את זה, בורא עולם כתב את זה! צריך להיזהר מאוד שלא לעשות שוב טעויות עם מדינה פלסטינאית, חס ושלום. יש אדמות בכל מדינות ערב להקמת מדינה פלסטינאית, מבלי לתת אפילו סנטימטר אחד מאדמת ארץ ישראל.

כולנו רוצים שלום, אף אחד בעולם לא רוצה מלחמות, אבל הפלסטינאים והחמאס לא רוצים שלום, יש להם תכניות שיקריות להרוס חס ושלום, את ארץ ישראל.

אבא שבשמיים הוא עִם ארץ הקודש ועִם היהודים שגרים בארץ הקודש, ואל לנו לפחד שמישהו יגע או יפגע בנו. הקדוש-ברוך-הוא שומר ומגן בארץ הקודש ואנחנו נעשה השתדלות לשמור על ארץ הקודש!

מי שמאמין בקדוש-ברוך-הוא עושה השתדלות, כי דרך ההשתדלות מקבלים עזרת שמיים. מי שלא מאמין בקדוש-ברוך-הוא ובעזרת שמיים, למה שיעשה השתדלות?

עם ישראל צריכים להיות מאוחדים ומלוכדים, צריכים לאהוב זה את זה ושתשרה אהבת-חינם ביניהם. לא לרדוף אחרי הכסף והחומר בצורה קיצונית, יש לנו נשמה ורוח שהמזון שלהן הוא רק דברי תורה, תפילות ותיקון המידות, לא חומר.

מאז שנת תש"ח, יש גאולה ומשיח עובד ופועל. גדולי ישראל יודעים זאת, אנשים יודעים זאת, העולם יודע זאת – ובישראל, פוחדים לדבר - טעות קשה! בקרוב ייצא בפרהסיה בכל עם ישראל ובעולם!

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד