דלג על חיפוש
חיפוש
דלג על ניווט מהיר
ניווט מהיר
דלג על Banners
Banners

מאמר מפי הרב ניר בן ארצי שליט"א לפרשת "דברים" תשע"ו

11/08/2016

בס"ד

 

מאמר מפי הרב ניר בן ארצי שליט"א

פרשת דברים תשע"ו

 

אלה הדברים

"אלה הדברים אשר דיבר משה אל כל עם ישראל בעֵבֶר הירדן במדבר בערבה מול סוף בין פארן ובין תופֶל ולבן וחצרות וְדִי זהב" (דברים א, א).

בפרשת דברים מזכיר משה רבנו לעם ישראל את כל הטוב שעשה להם הקדוש-ברוך-הוא, ומוכיח אותם על כל הפעמים בהן הכעיסו את הקדוש-ברוך-הוא. משה רבנו היה כל כך קשור לעם ישראל, עוד מרחם אִמו יצא לעולם עם כוחות עצומים ורצון עז לגאול את עם ישראל - זה היה ייעודו. רצה משה רבינו, טרם צאתו מהעולם הזה, להיפרד מעם ישראל אחרי שנים רבות כל כך שהיה איתם ורצה להכין אותם כדי שיוכל לעזוב בשקט ובביטחון מלא, שעשה את עבודתו נאמנה עד להמלכת מלך המשיח. משה רבינו הוכיח אותם ודיבר אל ליבם שוב ושוב ושוב, עד ששבר את נפשם הבהמית והם התחרטו על כל השנים שהכעיסו את ריבונו של עולם, התביישו, הרכינו ראש ועשו תשובה בליבם בהכנעה. בזמן שאדם מכיר בטעותו, נכנע ומתבייש ומצדיק את הקדוש-ברוך-הוא -  נמחלים לו עוונותיו.

 

מעשיך יקרבוך ומעשיך ירחקוך

הקדוש-ברוך-הוא פועל ועובד בסתר ואנחנו היהודים, שיש בתוכנו נשמה שהיא חלק אלוקה ממעל, מרגישים את הקדוש-ברוך-הוא בסתר ליבנו, כל יהודי מרגיש. אנחנו לא רואים ולא שומעים אותו אבל מרגישים אותו, ואבא שבשמיים רואה ושומע אותנו ומגן עלינו.

יהודי לא יכול לחפש עתידות אצל כל מיני מגלי עתידות, מְתַקשרים, קוראים בקפה ובקלפים - כי ליהודי אין עתיד קבוע מראש, יהודי בונה את עתידו בעצמו על ידי מעשיו הטובים. כל ה'רואים' למיניהם, מְתַקשרים עם רוחות רעות שמשקרות להם, משקרות בזהותן ומשקרות בתשובותיהן. המוות והחיים הם רק בידי הקדוש-ברוך-הוא ורק הוא יודע מה מידת ימיו של אדם. יהודי שילך בדרך הטובה של קיום עשרת הדיברות ומעשים טובים, עתידו יהיה טוב כמעשיו, ואם ילך בדרך עקומה, כן יהיה גם עתידו.

הקדוש-ברוך-הוא רוצה שיהודי יעבור את הניסיונות, בלי לדעת מראש מה תהיה התוצאה, וכשיעמוד בניסיון, יצבור זכויות ותפתח לו דרך טובה יותר. אבל אם יהודי הולך לשאול מה צופֵן לו העתיד ושומע שהוא יצליח במבחן בו הוא עומד להיבחן, יזלזל בהכנות לקראת המבחן ויכשל בו. גם ההפך, אם יידע שהוא עומד להיכשל, יתייאש מראש ויכול להיות שבכלל לא ייגש למבחן שהיה יכול להצליח בו אם היה משקיע בלימוד. אדם שנֶאמר לו שיעבור את מבחן הנהיגה, יזלזל וייכשל, אבל אם יאמר לו שהתוצאה תלויה בו ואם יתייחס ללימוד ברצינות וינהג בביטחון ובזהירות – יעבור את המבחן בהצלחה. יוצא אם כן, שהעתידות שִקריות ולכן אין ליהודים עתיד. יהודי צריך לקחת את עצמו בידיים, ללמוד ברצינות, ברצון ובחשק, אפשר גם לקבל ברכה מצדיק, אבל גם הוא עצמו יתפלל ויבקש מבורא עולם, וכך יעבור כל מבחן בהצלחה. כך גם בזיווגים ובכל תחומי החיים, אנחנו עושים השתדלות והשאר בידי הקדוש-ברוך-הוא.

יהודים צריכים להודות לקדוש-ברוך-הוא על הייסורים. הייסורים מכפרים, מטהרים ומצילים אותנו. הקדוש-ברוך-הוא מביא עלינו ייסורים לטובתנו, כדי שעל ידי הייסורים נכפר על חטאנו. אסור לנו להילחם בייסורים, צריך להרפות בסבלנות ולקבל את הייסורים באהבה. כשמקבלים ייסורים באהבה, מתרפאים ומתכפרים העוונות.

 

חישוב כלכלי נכון = בל תשחית

בשכל הישר, חישוב כלכלי נכון הוא הוצאות קטנות מההכנסות או מקסימום שוות להכנסות, אבל לא עולות עליהן. כל אחד יכול לעשות חישוב כזה. אבל הסוד הרוחני בחישוב כלכלי נכון, מה שהקדוש-ברוך-הוא רוצה זה – בל תשחית! כשאדם משתמש בחוכמה במה שיש לו, אם זה מזון, ביגוד או כלי בית, מתייחס בכבוד ולא מזלזל, בורא עולם משאיר את הברכה בביתו. אם אדם זורק אוכל הוא מכעיס את הקדוש-ברוך-הוא ובורא עולם לא מברך אותו, כי יש אנשים הרעבים ללחם.

אולמות ומסעדות שנשאר להם אוכל בתום השמחה, יודיעו על כך לבעל השמחה והוא יחליט מה לעשות. אם יחליט להשאיר את המזון לבעל האולם, לא ישאיר אותו בעל האולם לשמחה הבאה ולא יזרוק אותו חלילה, אלא יעביר לנזקקים. רק כך תחול עליו הברכה והעשירות, בל תשחית - זה חישוב כלכלי נכון!

 

קדושת הארץ

אסור לדבר לשון הרע ולהוציא דיבה על ארץ ישראל הקדושה. להתלונן ולהתמרמר 'איזו מדינה', 'איזה אנשים' - זו חזרה על חטא דור המדבר וזה אסור אסור! יהודי שגר בארץ ישראל חייב לדבר עליה רק טוב, מי שמדבר סרה במדינה – הוא עצמו פגום ולכן הוא מוצא פגמים. יהודֵי הגולָה צריכים לאהוב את ארץ ישראל, הארץ המובטחת, ולבוא מרצונם ובהמוניהם כדי להושיט באהבה יד לאחיהם בארץ ישראל ולהגן ביחד על אדמת הקודש, על ארץ הבחירה האהובה על הקדוש-ברוך-הוא, יותר מכל דבר אחר בעולם ולפני הכל.

את לקח חטא המרגלים צריך כל יהודי לזכור עד עולם. כל אדם, יהודי או לא יהודי, שיזהר בכבודה של ארץ הבחירה, אדמת הקודש! ממשלת ישראל צריכה להילחם על כל סנטימטר של ארץ הקודש ולא לתת לפלסטינים אף חלק חלילה. שיעשו שלום בלי לקחת חלקים מאדמת הקודש.

מאהבתו הגדולה של משה רבנו לעם ישראל, קשתה עליו מאוד הפרידה מהם - בורא עולם הראה לו מתי יתגלה מלך המשיח וימלוך בעולם. על כן כל דבריו של משה לעם ישראל אלו ברכות ותפילות לחזֵק אותם בתשובה, שעם ישראל לא יתפורר לעולם עַד בואו של משיח, עד התגלותו של משיח צדקנו בפרהסיה!

היום רואים עין בעין שיש גאולה, שמשיח פועל ועובד! רואים איך בורא עולם נלחם ומגן על ארץ הקודש ועל היהודים שגרים בה, הורס את כל מדינות ערב, הורס את אירופה והורס את סין. בתורכיה תהיה מהפכה קשה ביותר ובארה"ב תהיה אנטישמיות קשה ביותר מול היהודים. מצד אחד, הקדוש-ברוך-הוא הורס את מדינות ערב, מסיר את החנק מסביב לארץ ישראל וחוזרים המון יהודים בתשובה, ומצד אחר, ריבונו של עולם עושה אסונות וסיבוכים בעולם, כדי שהיהודים יבואו לגור בארץ הקודש. מכין הקדוש-ברוך-הוא ליהודים דרך לבוא לגור באדמתם, בארץ הקודש ארץ ישראל!

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד