דלג על חיפוש
חיפוש
דלג על ניווט מהיר
ניווט מהיר
דלג על Banners
Banners

מאמר מפי הרב ניר בן ארצי שליט"א לפרשת "ראה" תשע"ו

31/08/2016

בס"ד

 

מאמר מפי הרב ניר בן ארצי שליט"א

לפרשת ראה תשע"ו

 

ובך בחר ה' להיות לו לעם סגולה מכל העמים

"ראה אנכי נותן לפניכם היום ברכה וקללה" (דברים יא, כו).

בורא עולם מודיע ליהודים שהוא נותן לפניהם ברכה וקללה. במילים אחרות, אומר להם ריבונו של עולם שכל יהודי הוא 'מלך' לעצמו, בידיו ניתנת הזכות לבחור את הדרך בה ילך. או הדרך הטובה להגיע עד ה' יתברך או חס ושלום, הדרך ההפוכה להגיע לדברים שונים לגמרי. אומר ריבונו של עולם: 'אתם ה'הגה' של עצמכם, אתם תנהיגו את ספינתכם בסערות החיים. יש לכם חוכמה, בינה ודעת ואתם יודעים בדיוק במה טוב לבחור, בברכה או בקללה. נתתי לכם את הבחירה החופשית כדי לבדוק אתכם "כי מנסה ה' אלוקיכם אתכם לדעת הֲיִשְכֶם אוהבים את ה' אלוקיכם בכל לבבכם ובכל נפשכם" (שם יג, ד). לבחון אתכם אם אתם אוהבים אותי ודבקים בי, בקדוש-ברוך-הוא, למרות שאתם לא רואים אותי ולא שומעים אותי, או שאתם חושבים שהעולם הוא הפקר, שהכל מובן מאליו, שהכל 'טבע'.

 

הסדר שבטבע

שום דבר בעולם הזה הוא לא 'טבע'! כל דבר, כל חי, כל צומח, כל דומם בעולם הזה, יש עליהם השגחה פרטית של מלך מלכי המלכים הקדוש-ברוך-הוא. ולמרות שהכל מתנהל על-פי הסדר של הטבע, רוצה ריבונו של עולם שמהתבוננות בסדר הזה, יבואו לידי אמונה בבורא עולם, יסמכו וישענו עליו. למרות שלא שומעים אותו מְדַבר, יודעים כולם שיש בורא לעולם, כי לא ייתכן שהשמש באה פתאום, סתם כך ונתלתה באמצע השמיים, לא ייתכן שמטיפה ברחם נוצר כך סתם תינוק או גור. אין 'טבע' בעולם שיכול לברוא תינוק או להוציא מזרע זעיר באדמה, עץ הנותן כמויות של פרי. יש משהו בעולם הזה הנותן חיוּת לאותה טיפה ברחם ואותו זרע באדמה זה הניצוץ הקדוש, הוא המניע, הוא הנותן חיים והוא הגורם ליצירה ולהתפתחות. ללא הניצוץ הקדוש מבורא עולם, שום 'טבע' לא היה קיים בעולם, שום דבר לא היה יכול לגדול ולהתפתח, לזוז ולפעול. הניצוץ הקדוש הוא המחיֶה והוא לא נגמר לעולם עד שאותו אדם (חיים ארוכים), עץ או פרי עוזבים את העולם. כל דרכיו של הקדוש-ברוך-הוא הן יושר ואמת ובני האדם בעולם צריכים להתבונן ולהבין איך הם מתקיימים ואיך קיים ומתקיים העולם. אומר לנו אבא שבשמיים: אתם קיימים רק מהחסדים שאני משפיע על העולם הזה, "חסד ה' מָלְאָה הארץ" (תהילים לג).

 

מידה כנגד מידה

מה שעושה אדם בעולם הזה הוא מקבל חזרה במידה כנגד מידה. כשאדם בוחר בברכה ועושה טוב, משתדל ככל יכולתו לקיים את עשרת הדיברות, מתפלל שלוש תפילות ביום במניין, קובע עיתים לתורה, מנהל משא ומתן ביושר ואמת, מקיים 'ואהבת לרעך כמוך' ו'מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך' - הוא מקבל טוב, מקבל ברכה. אבל אם יעשה הפוך ויעשה לחברו מה ששנוא עליו, הוא יקבל הכל בחזרה במידה כנגד מידה, העולם הוא עגול. הצרות באות על בני אדם כי הם מביאים אותן על עצמם. הם עצמם, בעצם בחירתם ברע, בוחרים להביא על עצמם קללה. על-ידי הבחירה בדרך העקומה, אי קיום עשרת הדיברות, הם מקללים את עצמם.

אומר בורא עולם: 'נתתי לפניכם את הברכה והקללה, הזהרתי אתכם, אל תבואו בטענות, אתם יודעים שאני צודק במאת האחוזים, אז למה ההתמרמרות וההתמסכנות? למה אתם מחפשים תשובות אצל קוראים בקפה ובקלפים, מגלי עתידות למניהם ובקברי צדיקים בגולה, כשהתשובה מונחת לפניכם? רק הידבקות בריבונו של עולם תביא עליכם את הטוב המיוחל, תביא עליכם את הברכה המובטחת'.

 

קול ברמה נשמע

אומרת רחל אמנו ליהודים: בניי בואו אליי, בואו אליי ותנו לי כוח, שיהיה לי יותר כוח לזעוק לקדוש-ברוך-הוא שימליך את מלך המשיח בפרהסיה! בואו למערת המכפלה לאבותיכם ואִמותיכם, שם תתפללו ותענה תפילתכם. לא בחגים, בחגים שְבו בבתיכם עם משפחותיכם, נשותיכם וילדיכם. בורא עולם לא יתחלק לשני חלקים, חלק עם היהודים בארץ וחלק עם היהודים בגולה. כך היה לפני שקמה מדינת היהודים, אבל משקמה מדינת ישראל הקדושה בתש"ח, צריכים כל היהודים להיות תחת כנפיו של אבא שבשמיים בארץ הקודש! נכון שעוטף בורא עולם את כל העולמות, למעלה ולמטה וכולם נמצאים תחתיו, למרות זאת רוצה בורא עולם שבניו היהודים, מכל העולם, יבואו ויגורו על אדמת הקודש! אדמת הקודש הטהורה והקדושה, חיבור שמיים וארץ ואדמת הקודש הקדושה! תפילת החגים, חול המועד והשבתות, היא הרבה הרבה הרבה יותר חזקה בארץ הקודש מאשר על אדמת נכר.

בעלי חיים, כשהם בוכים לבורא עולם, הוא מקשיב ושומע להם ונותן להם בקשותיהם. אבל הגויים לא נשמעים בשמיים, עד שיתגיירו ויעשו תשובה. הקדוש-ברוך-הוא לא שומע אותם כמו שלא שומע אל הנחש, נתן לו פרנסה בשפע כדי לא לשמוע את תפילותיו. ואת היהודים, שומע אבא שבשמיים מצוין, רק הם לא יודעים, שהקדוש-ברוך-הוא שומע ומקשיב להם #לא כולם(. כשתהיה ליהודים אמונה בקדוש-ברוך-הוא, ירגישו, ידעו ויבינו שהקדוש-ברוך-הוא שומע אותם!

 

אני לדודי ודודי לי

לפנינו ראש חודש אלול בשבת וראשון, מתחילים בסליחות ותחנונים לקדוש-ברוך-הוא שיסלח לנו על כל הטעויות, העוונות והחטאים. שוב נותן בורא עולם הזדמנות לעם ישראל לשוב בתשובה. ליהודים בעולם שחיים עם גויים אומר הקדוש-ברוך-הוא לגייר אותם ולעלות לארץ ישראל. זו לא בושה לגייר, הבושה היא לחיות עם גויים. בואו ואני אסלח לכם.

משיח צדקנו צריך לצאת בפרהסיה בכל רגע, פתאום יבוא היום! אף אחד לא יודע תאריכים, אבל כל הסימנים מראים שהגיע הזמן ופתאום יבוא היום! המשיח יקר לקדוש-ברוך-הוא מאוד ורוצה בורא עולם שהעולם הזה יהיה עולם חדש, על כל מיליארדי האנשים שחיים בו. עולם של אהבת חינם, טהרה קדושה, בית המקדש השלישי וחיים לעולמי עולמים!

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד