דלג על חיפוש
חיפוש
דלג על ניווט מהיר
ניווט מהיר
דלג על Banners
Banners

מאמר מפי הרב ניר בן ארצי שליט"א לפרשת "שמות" תשע"ז

18/01/2017

בס"ד

 

מאמר מפי הרב ניר בן ארצי שליט"א

לפרשת שמות תשע"ז

 

עם ישראל, תורת ישראל וארץ ישראל

בסוף ספר בראשית, בפרשת ויחי, עוזבים יעקב אבינו ויוסף הצדיק את העולם. יעקב אבינו נקבר במערת המכפלה ויוסף הצדיק נקבר ביאור. שני צדיקי הדור, האב המגן על ילדיו והצדיק המפרנס והזן, התנתקו מן העולם ואיתם הלך והתעמעם הקשר בין בני ישראל ובין בורא עולם, דעך ונחלש, עד שהתנתק והשתעבדו בני ישראל למצרים.

זהו שלב נוסף בתוכניתו של בורא עולם, שהוריד את יעקב אבינו בשִבעים נפש מצרימה, להתחיל תהליך של שִעבוד שמטרתו הזדככות המצרפת את בני ישראל לכדי עם ישראל שייצא ממצרים ברכוש גדול, יקבל את תורת ישראל ויכנס לארץ ישראל. יבוא עַם מזוכך, יקבל את התורה הקדושה ויכנס לארץ הקודש.

שבע-עשרה שנים טובות מאוד היו ליעקב אבינו ובניו לפני שעזב יעקב את העולם, שנים של אהבה ואחדות בין השבטים. לפני מותו, בירך יעקב את בניו כדי לחזק אותם ולתת בהם כוחות לעבור את השִעבוד הקשה העומד בפניהם, ברכות שיעמדו להם עד צאתם ממצרים, הגעתם לארץ ישראל, ארץ הקודש ועד להמלכת מלך המשיח בפרהסיה.

"ויקם מלך חדש על מצרים אשר לא ידע את יוסף" (שמות א, ח). כל זמן שיוסף היה חי, בורא עולם לא נתן כוח למלאך של מצרים לשלוט בבני ישראל. כיוון שמת יוסף "ויקם מלך חדש על מצרים". קמה מלוכה חדשה שלא מכירה את יוסף ולא את בני ישראל, מלך שהיה מחדֵש גזרות שלא חידש מלך אחר לפניו, ששכח את הטוב שעשה יוסף בארץ מצרים ושבזכותו הם חיים ומתקיימים - זהו תהליך אלוקי. התחילו המצרים לשעבד את בני ישראל "ויעבידו מצרים את בני ישראל בפָרך וימררו את חייהם בעבודה קשה" (שם א, יג-יד).

כל הגזרות שהטילו המצרים על בני ישראל, כדי לפגוע בילודה - לא צלחו, נולדו בנים ובנות לרוב. זה עוד חלק מתוכניתו של בורא עולם "ובני ישראל פרו וישרצו וירבו וַיַעַצמו במאוד מאוד ותִמלא הארץ אותם" (שם א, ז), ואחרי 210 שנה יגאל אותם וייצאו ממצרים ברכוש גדול.

אם לא הייתה התערבות של בורא עולם במהלך הזה, אם לא הייתה כאן יד ה', היו בני ישראל, חס ושלום, מתבוללים עם המצרִים ונכחדים. אבל התהליך היה מתחילתו עד סופו, מבורא עולם. ובדרך הטבע, הביא את עשר המכות על מצרים, כדי להוציא משם את בני ישראל. עשר מכות מצרים היו כל כך חזקות עד שבני ישראל רצו לברוח משם – הם מעצמם רצו כבר לצאת. כל מצרים הייתה הרוסה ולא היה לבני ישראל מה לעשות בתוך כל ההרס הזה, כשבכל פינה מוטלים מתֵי מכת בכורות. נכנס לבני ישראל פחד מפני עוצמתו של בורא עולם ויצאו ממצרים ביד רמה – כבר לא רצו להישאר שם. בורא עולם רצה שבני ישראל יהיו במצרים, כדי לזכך ולטהר אותם, כדי לעשותם ראויים לחיות על אדמת הקודש.

אותו תהליך קורה גם היום בכל העולם. עשר מכות ניתכות על כדור הארץ, חוץ מארץ ישראל, כדי לזעזע את היהודים בכל רחבי העולם ולְנַעֵר אותם מבתיהם וממקום מושבותיהם, על מנת שיעזבו את אדמת הנכר ויבואו לגור וליישב את ארץ ישראל הקדושה.

משה רבנו גאל את בני ישראל ממצרים, וכיום משיח בן דוד עובד ופועל לגאול את כל היהודים בעולם ובארץ ישראל.

 

דרך ארץ קדמה לתורה

ליהודים, תיקון המידות קודם לכל דבר. 'דרך ארץ קדמה לתורה', 'ואהבת לרעך כמוך' - זו כל התורה כולה. אף אחד לא יכול לתקן את תיקונו של אדם אחר, רק אותו אדם עצמו כשעוזב את חטאו. סור מרע ועשה טוב - זה תיקון האדם. אין 'קולבים' ואין פטנטים, רק שהאדם בעצמו עוזב את החטא, הוא עושה תיקון לעצמו. אם גנב - יפסיק לגנוב, יחזיר את הגניבה, ייתן צדקה ומעשר ויעסוק בחסד. יהודי שאוהב את חברו היהודי אהבת חינם, הוא יהודי שמאמין בקדוש-ברוך-הוא ויהיה מחובר לקדוש-ברוך-הוא. אם אתה אוהב את חברך - אתה אוהב את הקדוש-ברוך-הוא.

בכוחו של יהודי לתת כוח לקדוש-ברוך-הוא, כדי שהקדוש-ברוך-הוא יבחר בנו וישפיע עלינו טובה וברכה, כי יהודים כוחם בפיהם, בתפילות ובאחדות - תנו עוז לאלוקים!

העולם נמצא עכשיו במכת חושך ובמכת בכורות ובקרוב מאוד יצביע עם ישראל על מלך המשיח שיתגלה בפרהסיה!

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד