דלג על חיפוש
חיפוש
דלג על ניווט מהיר
ניווט מהיר
דלג על Banners
Banners

מאמר מפי הרב ניר בן ארצי שליט"א לפרשת "צו" שבת הגדול תשע"ז

5/04/2017

בס"ד

 

מאמר מפי הרב ניר בן ארצי שליט"א

פרשת צו-שבת הגדול תשע"ז

 

בשבת הגדול, השבת שלפני חג הפסח, צריך ללמוד את הלכות החג מכל הלב והנשמה, כדי שליל-הסדר יעבור מסודר, מוצלח ומבורך. נכון שניקינו את הבית, את הרכב והמשרד, ניקיון יסודי כדי להוציא כל פירור של חמץ מהפינות, אבל זה ניקיון חומרי. אומר בורא עולם לעם ישראל: את החמץ מהבית הוצאתם, שטפתם וניקיתם, אבל מה עם העיקר שבעיקרים? מה עם הניקיון של הלב מכל הֶרְגל לא טוב, מכל חטא, מכל השפעה לא טובה של היצר הרע?

בורא עולם מבקש מהיהודים בחג החֵרות, חג החופש, לצאת מעבדות ומשעבוד - לחרות, חופש, גאולה וחיים טובים ומוצלחים. לצאת מכל התסבוכות של היצר הרע שמכניסות את היהודי לכלא של ממש. בפסח, שהוא תחילת השנה, נותן בורא עולם מתנה לעם ישראל, מושיט יד בליל-הסדר לעזרה גדולה, כדי שהיהודי יצליח לעזוב את כל החטאים, יעשה תשובה שלמה, יקיים את עשרת הדיברות ויבחר בדרך החֵרות, החופש והחיים הטובים. זו מתנה שנותן בורא עולם, הזדמנות להוציא את כל החמץ מהגוף.

בראש השנה, כשאדם עושה תשובה, בורא עולם בודק את מעשיו בשנה שחלפה, בוחן את כל המצוות והחטאים וגוזר איך תראה השנה הבאה.

ביום הכיפורים, כשעושה יהודי תשובה מעומק הלב, לא תשובה של 'אחטא ואשוב' - מְכַפר לו בורא עולם, ובחודש ניסן, עליו נאמר "החודש הזה לכם ראש חודשים, ראשון הוא לכם לחודשי השנה" (שמות יב, ב), בחג הפסח, פותח בורא עולם ליהודי שנה של חיים חדשים. כמו שבמעמד הר סיני ניקה הקדוש-ברוך-הוא את עם ישראל ופסקה זוהמתם, כך מושיט יד בורא עולם בערב פסח, להציל את היהודי מכלא היצר הרע בו הוא כלוא, בתנאי שליהודי יש רצון, שמעצמו בחר בדרך הטובה והוא עושה השתדלות, אז – פותחים לו שערי שמיים.

בכל שנה באותו זמן בדיוק, לפני פסח, רואים את השינוי המדויק במזג האוויר, אי אפשר להתעלם מהפריחה המבשמת את האוויר, הרוחניות גבוהה והמודעות לגאולה ומשיח. זה בא לומר לנו שבורא עולם איתנו.

בחג הפסח נותן לנו הקדוש-ברוך-הוא להבין ולדעת שאין לסמוך ולהאמין לאף גוי בעולם, רק לעצמנו היהודים ועיקר העיקרים - להאמין בקדוש-ברוך-הוא.

יש לנו חג פסח טוב, לא חסר כלום לאף יהודי. יהודים יפקחו את עיניהם בכל מקום ויעשו השתדלות לשמור על עצמם, כדי שיהיו מוגנים ושמורים.

בורא עולם אומר לעם ישראל: יש גאולה משנת תש"ח (1948), יש משיח אחרון ואין אחורה! אין מעצור, רק קדימה, קדימה, עד המלכת מלך המשיח בפרהסיה בארץ ובעולם!

עם ישראל, אנחנו נמצאים בתקופה של גאולה ומשיח. להאמין! להפוך ממר למתוק! כל קלקול שיש ליהודי – יתקן. אם גנב - יחזיר את הגניבה ויעשה חסד, אם שיקר - ידבר אמת, אם התמרמר והתלונן - ישמח בחלקו וישבח את בורא עולם!

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד