דלג על חיפוש
חיפוש
דלג על ניווט מהיר
ניווט מהיר
דלג על Banners
Banners

מאמר מפי הרב ניר בן ארצי שליט"א לפרשת "קורח" תשע"ז

22/06/2017

בס"ד

 

מאמר מפי הרב ניר בן ארצי שליט"א

לפרשת קורח תשע''ז

 

כל העדה כולם קדושים

"ויקח קורח" - לקח עצמו לכיוון אחר, לקח את החוק לידיו והחל חולק על משה רבנו. מה ראה קורח, שהיה בעל רוח הקודש, מנשיאי העדה ואנשי השם, לחלוק על משה רבנו איש האלוקים?

המציאות הניסית של בני ישראל בעשר המכות, ביציאה ממצרים, קריעת ים-סוף, במדבר, המן וענני הכבוד, שמרה, הרגיעה והבריאה את העם. בא חטא המרגלים - שתוצאותיו ארבעים שנה במדבר, שנה על כל יום בשליחותם - שגרם לתסיסה במחנה שבאה לידי ביטוי בהתנגדות קורח להנהגת משה רבנו ולמחלוקת קורח ועדתו.

על-אף אירוע לשון הרע של מרים והצרעת, על-אף המרגלים שהוציאו דיבת הארץ רעה, לא האמינו במשה רבנו ונכנסו למחלוקת קשה איתו. קורח נתן עצה רעה לנפשו, כי כל הרודף אחר דבר שאינו שלו - בורח ממנו ולא עוד, אלא אף מה שיש בו - בורח ממנו.

"חַכְמוֹת נשים בנתה ביתה ואִוֶלֶת בידיה תֶהֶרְסֶנו" )משלי יד, א(. איזו היא אִוֶלֶת - אשתו של קורח שבקנאתה ושנאתה השפיעה עליו לרעה והסיתה אותו נגד משה. רצתה להראות את מנהיגות בעלה על-ידי שלעגה למשה רבנו. עיניו של קורח התעוותו מחמת הקנאה שהוציאה אותו מחיי העולם הזה והעולם הבא.

בורא עולם נתן לאישה כוחות גדולים להיות "עזר כנגדו" - לעזור לבעלה לתקן את תיקונו בעולם הזה, לשמח אותו ולהביא ילדים לעולם. לכן נאמר "חכמות נשים בנתה ביתה" - זו אשת און בן פלט, שפרעה שערות ראשה בפתח ביתה והבאים לקרוא לבעלה, נבהלו ונסוגו לאחור ובכך הצילה את חייו.

יש להבין, להשכיל ולעבוד על המידות, שלא תשלוט בנו מידה גרועה זו הקנאה ונהיה מאלו השמחים בהצלחת הזולת והתרוממותו.

רצה בורא עולם שעם ישראל יִרצו בכל מאודם להיכנס לארץ ישראל, ויעשו מאמץ והשתדלות על מנת להיכנס לארץ אותה הבטיח לאבותינו. כשגאל אותם ממצרים באו מלאכים לעזרתם, למשוך אותם מכור הברזל, גם בקריעת ים-סוף הייתה עזרת שמיים להעבירם בתוך הים ביבשה. לפני הכניסה לארץ הקודש, רצה בורא עולם לבחון קודם את אהבתם לארץ הקודש ואת השתדלותם לקבל את מתנתו הטובה, את הארץ המובטחת. רצה שקודם יַראו נכונות ורצון, ואחר כך יעזור להם, אך הם לא רצו, ביקשו לשלוח מרגלים לבדוק את הארץ 'הטובה היא אם רעה', הכל התהפך ונפלו למציאות של עוד ארבעים שנה במדבר. המציאות הקשה והתסכול, היוו בסיס להתפתחות ההתנגדות למשה רבנו במחלוקת קורח ועדתו.

 

כוחם של ישראל באחדותם

אחדות היא מציאות המתאפשרת מכוח הנשמה. לעולם לא תמצא אחדות אמיתית בגויים כי אין להם נשמה. רק ביהודים, שלהם יש נשמה שהיא חלק אלוקה ממעל, יכולה להיות אחדות וכשיש אחדות, יש עוצמה אדירה שמביאה להצלחה בכל דבר. כשעם ישראל מלוכד ומאוחד כאיש אחד - כל דבר יצליח בידם. בצבא-הגנה-לישראל, יש קשר ומכשירי קשר והם נלחמים תוך אחדות וליכוד מלא, בתוך כל חַיִל ובין החֵילות כולם. אין הצלחה לטנק שלוחם לעצמו, או מטוס שאין לו קשר לבסיס-האֵם, אבל כשהם מאוחדים ומשתפים פעולה, שום דבר לא ינצח אותם.

כשיש, חס ושלום, מחלוקת בין בני זוג, גם בין הילדים יש מחלוקת, אבל אם השלום שוכן ביניהם - גם הילדים בשלום. המחלוקת מביאה לידי פירוד, ניתוק והרס משפחתי, השלום הוא שלמות, ודבר שלם הוא מבורך.

המניח תפילין ולא מברך - אינו שלם וכשאין שלמות אין ברכה. המתעטף בטלית ולא מברך - אין שלמות ואין ברכה. מברך ומתעטף – שלמות. האוכל ללא נטילת ידיים וללא ברכה - אין שלמות ואין ברכה. זוגיות אצל יהודים ללא טהרת המשפחה לא שלמה ואם לא שלמה – לא מבורכת ועלולה להיות בעיה ביצירת הוולד. כששומרים על טהרה וקדושה, הילד נוצר שלם ובריא. אופי הילד ורמת קדושתו וטהרתו נקבעים על-פי רמת שמירת הקדושה והטהרה של הוריו.

עסקים של יהודים בארץ ישראל, אם השותף אינו יהודי - אין שלמות. אין בעיה שיהודי יעסיק גוי, אבל בשותפות - אין שלמות ואין ברכה. עסק שיש בו יושר ואמת - יש בו שלמות וברכת ה' שורה עליו, כי הברכה מתקיימת על דבר שלם. עסק המתנהל במרמה ובחוסר יושר - יכשל. מסעדות ואולמי שמחות שמחלקים את מה שנשאר לנזקקים – זו שלמות וברכת ה' תחול עליהם. עסק העובד בשבת - אין שלמות ואין ברכה ברווחים, כי השבת שהיא קודש קודשים, ניתנה ליהודים כדי לנוח ולהתחבר לבורא עולם ולמשפחה. זו כוחה של אחדות ואהבה - שמביאה לשלמות. מחלוקת היא ההפך משלמות, זה דבר פגום.

בזמן שמשיח ייצא בפרהסיה ונגאל מהצרות, לא תהיה מחלוקת. מחלוקת מקורה בגאווה שהיא מצד היצר הרע.

משה רבנו גזר על-פי הארץ, פתחה ועשתה הארץ מצוות משה ובלעה את קורח ועדתו וכל רכושו.

כדור הארץ בנוי מכלל כוכבי השמיים. מכוכב שמש שנתן את הלבה, היא הלב הנמצא במרכז כדור הארץ, מכוכב יהלום, כוכב זהב, נחושת, מים ויש גם חלק מהעולם העליון, משמיים, אלה הנשמה ורוח הנמצאים בבני האדם. כמו כן, יש לכדור הארץ גם עיניים, אוזניים ופה, שבזמן המלכת מלך המשיח בן דוד ברחמים בפרהסיה, כשיתחיל מלך המשיח לפעול ולעבוד בגלוי - ישתמש בו - בדור הזה. משיח יגיד: כל מפעלי האטום באיראן יבלעו – תפתח האדמה את פיה ותבלע את כל מפעלי האטום! משיח יגיד: אוניות וצוללות יבלעו בתוך המים - יבלעו. יגיד: יבוא צונאמי וייקח את כל רצועת עזה - יבואו צונאמי וייקחו. אחרי כמה אירועים כאלה, יתכופף כל העולם ויפחדו כולם מהקדוש-ברוך-הוא, ממשיח עבדו ומארץ ישראל הקדושה והיהודים שבה. זה כוחו של משיח, למי שלא הבין.

בהמשך, לא יהיה יצר הרע בעולם, לא יהיה מוות, לא יהיו חולים ויהיה עולם של אהבה ושלום.

בורא עולם 'רודף' אחרינו כל היום, רודף אחרי היהודים שיתחברו אליו ולא יעזבו אותו. כשיהודי הולך בדרך הטובה והישרה, של קיום עשרת הדיברות ותיקון המידות ומתקרב לדרכו של הקדוש-ברוך-הוא, עושה לו ריבונו של עולם ניסיונות, כדי להגביה אותו ברוחניות. ניסיון הוא מעֵין מבחן-כניסה שכשעוברים אותו, מטפסים במעלות הרוחניות. אם יהודי הולך בדרכים עקלקלות, מביא עליו אבא שבשמיים תקלות וייסורים, כדי לעוררו להבין שטועה.

בורא עולם הוא טוב ומטיב והייסורים שמביא עליך מטרתם להציל אותך, כדי שלא תמשיך להרע ותבחר בדרך הישרה והטובה. לכן עושה לך מבחן אחרי מבחן, כדי להעלות אותך עלייה אחרי עלייה כדי שתהיה נקי, קדוש וראוי להתקבל לטהרה ולקדושה ולהדבק בבורא עולם.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד