דלג על חיפוש
חיפוש
דלג על ניווט מהיר
ניווט מהיר
דלג על Banners
Banners

מאמר מפי הרב ניר בן ארצי שליט"א לפרשת "שופטים" תשע"ז

23/08/2017

בס"ד

 

מאמר מפי הרב ניר בן ארצי שליט"א

לפרשת שופטים תשע''ז

 

צדק צדק תרדוף

"שופטים ושוטרים תִתן לך בכל שעריך אשר ה' אלוקיך נותן לך לשבטיך ושפטו את העם משפט צדק" (דברים טז, יח).

כדי לעזור לאדם לקיים את עשרת הדיברות, ציווה בורא עולם למנות שופטים ושוטרים. השופטים והשוטרים, עוזרים לאדם לא להתפתות ליצר הרע המסית לחטא, מה שמביא בסופו של דבר את העולם להרס וחורבן, כמו בדור המבול.

לא די ביהודים שבחר אותם בורא עולם מכל עם ולשון, ללא שופטים ושוטרים הגורמים להרתעה ולחשש, היה נראה שהכל מותר לכאורה, האדם היה מתפתה הרבה יותר בקלות ליצר הרע, והיה העולם נעשה הפקר. יעזבו את התורה, דרך-ארץ ואהבת החינם והעולם יהפוך לעולם של שנאת חינם. ניתן לראות זאת בבירור בדרכים, שהשוטרים המהווים הרתעה לנהגים וגורמים להם לציית לחוקי התנועה.

 

והיה כי תבוא אל הארץ

לפני שעזב משה רבינו את העולם, עמד והתפלל חמש מאות וחמש-עשרה תפילות לפני הקדוש-ברוך-הוא. חלקן על העבר, כדי לכפר על עוון העגל ועוון המרגלים שהוציאו דיבה על אדמת הקודש, חלקן על ההווה, וחלקן על העתיד, כדי להכניס בנשמתם, ברוחם ובמוחם של כל היהודים בעולם - לעלות לארץ ישראל הקדושה. משה רבינו לא התפלל כדי להיות משיח או לזכות בחיי נצח, משה רבינו התפלל חמש מאות וחמש-עשרה תפילות, כמניין 'ואתחנן', כי אהב כל כך את אדמת הקודש וידע בוודאות שהקדוש-ברוך-הוא אוהב את אדמת הקודש, לפני כל דבר אחר בעולם. בתפילותיו רצה משה רבינו לִזְכות להיכנס לארץ הקודש, ארץ ישראל. היה מוכן להיכנס כעוף, עבד או משרת ומשלא זכה להיכנס לארץ המובטחת, זכו בתפילותיו ובקשותיו עם ישראל, שבשנת תש"ח (1948) הוקמה המדינה ויכולים לעלות לארץ הקודש ללא חשש.

 

מתנה טובה יש לי בבית גנזי ושבת שמה

מלבד השופטים והשוטרים שנתן בורא עולם לעם ישראל, כדי שלא יסטו מהדרך הטובה, נותן להם בורא עולם גם ייסורים משמיים, כדי ליישר אותם לדרך האמיתית, הטובה והקדושה. עוד מתנות נתן הקדוש-ברוך-הוא כדי להדבק בו ולעשות רצונו: את השבת, את התורה ואת התפילות שהן במקום הקורבנות.

הקדוש-ברוך-הוא נתן את השבת ואומר: 'יהודי יקר, תזמין אורחים ותקנה כל דבר לכבוד שבת, הכל על חשבוני!' ואחרי שישה ימי עבודה אומר לך הקדוש-ברוך-הוא: 'בני היקר, שבת היום, תנוח, מה אכפת לך לנוח על חשבוני? תתרענן, ינוח גופך, ינוחו מחשבותיך השליליות, תשמור שבת כהלכתה, לך לבית הכנסת להתפלל במניין ואני, הקדוש-ברוך-הוא, אסדר לך שבוע טוב ומבורך בכל! מבורך בעבודה ופרנסה, מבורך בבריאות, מבורך בהגנה ושמירה. בזכות שמירת שבת כהלכתה, אמחק לך עוונות ישנים!' שבת היא יום של ברכה לשבוע החולף ולשבוע הבא, אם לא שומרים שבת - כל מעשיו של האדם הופכים לחסרי ברכה.

בפרשת השבוע שעבר, פרשת ראה, אומר הקדוש-ברוך-הוא: "ראה אנכי נותן לפניכם היום ברכה וקללה את הברכה אשר תשמעו אל מצוות ה' אלוקיכם... והקללה אם לא תשמעו... וסרתם מן הדרך..." (שם יא, כו-כח).

אדם צריך להכיר בטוב שנותן לו הקדוש-ברוך-הוא. צריך הוא להכיר טובה מעומק מוחו וליבו, כשפיו וליבו שווים, על החיים אשר בו, להכיר טובה על פרנסה בכבוד, להכיר טובה על הבית וכל אשר בו, הרכב, המזון והביגוד. אוי לו לאדם שיעשה שקר בנפשו ויגיד בזיוף: 'הכל מהקדוש-ברוך-הוא', סכנה מרחפת עליו, אסור להשתמש בשם ה' לבטלה ובזיוף. צריך אדם להתרגל לאמת ויושר עם הקדוש-ברוך-הוא.

אם אדם מכיר בטוב שנתן לו הקדוש-ברוך-הוא, מודה עליו מכל הלב ואומר: 'תודה לה' שעזר לי לקנות את הבית הזה, הרכב הזה, החפץ הזה, הכל ממנו יתברך', כשיהודי מכיר מעומק ליבו, שהטוב הזה הוא מבורא עולם - שורה הברכה על כל מה שרכש. אבל אם הוא אומר 'כוחי ועוצם ידי עשה לי את החיִל הזה, מכספי קניתי', עוזבת הברכה השייכת לקדוש-ברוך-הוא ונשארת הקללה. אין וואקום, יש ברכה או קללה, יצר טוב או יצר רע.

אדם שנוהג על-פי היושר והאמת, באהבת חינם, עושה חסד, מתפלל, נותן צדקות ומעשרות, נוהג על-פי 'ואהבת לרעך כמוך, זו כל התורה' –מביא עליו ברכה בכל מעשה ידיו והברכה היא רכב, שמרכיבים אותו על מרכבה ומקרבים אותו לקדוש-ברוך-הוא.

 

אני לדודי ודודי לי

אנחנו נמצאים בחודש אלול. לעשות הפרשת חלה אך ורק בבית, ביום שישי לכבוד שבת קודש. לא צריך לזה מניין ולא מורות ורבניות כדי ללמד וללמוד. לכל כלה יש אמא וחמה שיודעות הכל ויכולות להדריך אותה. אפשר גם למצוא בספרי הלכה. הפרשת חלה היא המצווה המהודרת ביותר ביום שישי לכבוד שבת. מצוות הפרשת חלה לא שייכת לכל יום אחר בשבוע, אך ורק ביום שישי, כמו שהדלקת נרות שבת היא אך ורק בערב שבת. מי שעשתה ביום שישי עודף של חלות שבת, יכולה לחלק לשכנים או לנזקקים לכבוד שבת קודש, זו מצווה מהודרת ביותר.

כל העולם כולו תוהו ובוהו וגוג ומגוג. שבעה מיליארד בני אדם ימשיכו להילחם זה נגד זה, יגרשו יהודים מבתיהם בכל מקום בעולם, חוץ מארץ ישראל הקדושה. ארץ ישראל זה המקום הקדוש, מקומם של כל היהודים בעולם! לעלות לארץ ישראל הקדושה ולגור בארץ ישראל הקדושה!

יש משיח פועל ועובד בארץ ישראל הקדושה ואין אף אומה, מדינה, אדם, אש, מים, רוח או אדמה שיכולים להפריע למלך המשיח בארץ ישראל הקדושה וליהודים בארץ ישראל הקדושה! אין מלחמת עולם שלישית, אין אינתיפאדה שלישית - יש גילוי משיח אחרון בפרהסיה ובניין בית המקדש השלישי בדורנו! זכינו!

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד