דלג על חיפוש
חיפוש
דלג על ניווט מהיר
ניווט מהיר
דלג על Banners
Banners

מאמר מפי הרב ניר בן ארצי שליט"א לפרשת "האזינו" תשע"ח

18/09/2017

בס"ד

 

מאמר מפי הרב ניר בן ארצי שליט"א

פרשת האזינו - ראש השנה תשע"ח

מתנות גדולות

מתנה טובה נתן בורא עולם ליהודים ושבת שמה. גם חגים וימים טובים נתן ליהודים ונתן להם גם את התורה. שום דבר לא יכול להתקיים ולקרות בעולם אם בורא עולם לא מאשר ומאפשר זאת, כמו שנאמר בגמרא: אין אדם נוקף אצבעו מלמטה עד שמכריזים עליו מלמעלה (חולין ז:).

הבחירה ניתנה בידיו של היהודי – לבחור בטוב או להפך. חייב יהודי לבחור את דרכו ואחרי הבחירה, חייב הוא לעשות השתדלות כדי להגיע לתוצאות. הקדוש-ברוך-הוא בודק אם זו השתדלות לטובה, בקדושה וטהרה או חס ושלום, השתדלות של שקר, בטומאה וזוהמה. אם נמצא שבחירתו היא לכיוון הטוב, בקדושה וטהרה - עוזר לו הקדוש-ברוך-הוא והוא מקבל סיעתא דשמיא להצלחה. אבל אם יהודי בחר חס ושלום, בדרך השלילית והשקרית של הטומאה והזוהמה, בורא עולם לא מתערב ולא עוזר לו. מי שבא לעזרתו בבחירה השגויה הוא היצר הרע, שמפיל אותו ברִשתו והיהודי הולך ומסתבך איתו ומדרדר מיום ליום. אף על פי כן ולמרות הכל, אם החליט לחזור בתשובה שלמה לקדוש-ברוך-הוא, לדרך היושר והאמת, הטהרה והקדושה - מקבל אותו הקדוש-ברוך-הוא באהבה. התשובה זו עוד מתנה שנתן בורא עולם.

 

הצור תמים פעלו

בכל ימות השנה, מתנדנדים היהודים בין ימין ושמאל, טוב ורע, טהרה וטומאה. בורא עולם נתן לנו מתנה נוספת, את ראש השנה, כדי להשיב אליו את היהודים החוזרים בתשובה. תקיעת השופר מרעידה את הלב היהודי, מסירה מעליו את הקליפות ומכינה אותו לתשובה, כמו התפילות והסליחות. בראש השנה נבדקים ונבחנים מעשיו של יהודי לאורך כל השנה לטוב או למוטב, ואם הוא מחליט בראש השנה לעשות תשובה שלמה - נמחקים לו כל עוונותיו והופכים למלאכים טובים העומדים לצידו ונותנים לו הזדמנות לחיים חדשים בשנה החדשה.

בעשרת ימי תשובה ניתן לאדם כוח מיוחד משמיים כדי לעזור לו לחזור בתשובה.

וביום הכיפורים צמים, עומדים כל היום בתפילה, מתחרטים על המעשים וחוזרים בתשובה שלמה.

וכשמגיע חג הסוכות, שמחים היהודים בליבם, רוחם ונשמתם, רואים את השנה החדשה ומאמינים שתהיה שנה טובה.

אין יהודי שהוא לא טוב, כל היהודים רחמנים בני רחמנים, כי יש להם נשמה שהיא חלק אלוקה ממעל המרככת את לב האבן ללב בשר ודם. היהודים האמיתיים הם רחמנים, טובים, גומלי חסדים, נותני צדקה, לומדי תורה ובעלי תפילה. אין יהודי אמיתי שאינו טוב, יש יהודי שלא כיוונו אותו בילדותו לדרך הטוב.

אדם הנוהג לשקר לאחרים, ישקר גם בתפילה, כי ההרגל הופך להיות אופיו של אדם. אדם הרגיל לשקר, החיבור לנשמה שלו מלא ביצר הרע והוא לא יכול להתכוון בתפילה. זו הסיבה שיהודים משכימים לסליחות לפני הימים הנוראים, עוד יום סליחות ועוד יום סליחות, זיכוך אחר זיכוך, נושרות הקליפות קליפה אחר קליפה, כדי שהתפילה בראש השנה תהיה מעומק הלב הנקי והמזוכך, תפילה של אמת ויושר.

 

כנשר יעיר קִנו על גוזליו ירחף

הקדוש-ברוך-הוא רחמן, אב הרחמים, לא יכול לראות יהודי בייסורים, כואב לו לראות יהודי הסובל ייסורים קשים. וכשרואה יהודי סובל שלא מתלונן ומתמרמר, מרחם עליו הקדוש-ברוך-הוא, מרפא אותו ומסיר מעליו את כל הייסורים.

עם בריאת העולם, חוקק הקדוש-ברוך-הוא את חוק הבחירה החופשית בעולם ואינו מתערב בה. נתן לאדם את החופש לבחור כרצונו ובו בעת לקבל את תוצאות בחירתו. אם בחר אדם בחירה לא נכונה ולאור תוצאותיה הוא מתלונן, ריבונו של עולם לא מאפשר לעזור לו. תלונות והתמסכנות נקראים חוסר אמונה בקדוש-ברוך-הוא, זה פירושה האמיתי של ההתמרמרות, כי כל יהודי יודע שכל דבר מתחיל ומסתיים בקדוש-ברוך-הוא, שיש סיבה לכל הייסורים ושאת אשר יאהב ה' - יוכיח.

כשיהודי נופל לייסורים קשים, בעיות בריאותיות, כלכליות, או כל בעיה אחרת, נחלשת נפשו הבהמית, נחלש היצר הרע וגאוותו של האדם צונחת, וכשאין לאדם יצר הרע שמפריע לו ואין לו גאווה, הוא נכנס לענווה ומתחזק הקשר שלו לבוראו. זו המטרה והסיבה לייסורים של עם ישראל - לגרום להם להדבק בקדושה ובטהרה.

על ידי הגאווה, גדל כוח הטומאה והנפש הבהמית באדם הגורמים לו להתרחק מהקדוש-ברוך-הוא, חס ושלום. כדי למנוע מצב מסוכן זה, נותן הקדוש-ברוך-הוא ייסורים שמרחיקים מן הגאווה ואז הנפש הטהורה נדבקת בקדוש-ברוך-הוא. לכן, אסור להתמרמר ולהתמסכן כי הייסורים הם אך ורק לטובתו של האדם, כדי שיהיה לו קל יותר לחזור בתשובה ולהדבק בקדוש-ברוך-הוא.

 

תשובה ותפילה וצדקה

בתפילתו ובלימוד התורה, צריכות עיניו של יהודי לראות את הכתב ואוזניו צריכות לשמוע את שדיבר פיו. העיניים הרואות מצלמות - התפילה עולה למרומים. האוזניים שומעות – משמיעות את התפילה למרומים. הפה מתפלל - נשמעת תפילתו במרומים, זאת תפילה של אמת ויושר מעומק הלב.

בורא עולם עושה לעם ישראל ניסים ונפלאות ומגן על עם ישראל. מחוץ לגבולות ישראל משתולל תוהו ובוהו וגוג ומגוג - זו גאולה, אלה סימני משיח, זו לידת משיח בפרהסיה בדור הזה, הדור הזה זכה! בורא עולם הופך את כל העולם הזה לטהור וקדוש, הולכת ונגמרת הבחירה החופשית וכולם יהיו טהורים וקדושים לקדוש-ברוך-הוא. הגויים שיישארו, יהיו עבדים ליהודים. שתהיה שנה טובה ומבורכת בכל!

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד