דלג על חיפוש
חיפוש
דלג על ניווט מהיר
ניווט מהיר
דלג על Banners
Banners

מאמר מפי הרב ניר בן ארצי שליט"א לפרשת "נח" תשע"ח

19/10/2017

בס"ד

 

מאמר מפי הרב ניר בן ארצי שליט"א

פרשת נח תשע"ח

עולם חסד יבנה

זה מיליוני שנים שבורא עולם בורא עולמות ומחריבן. יש לו מלאכים בשמיים שהם נשמה ורוח ועל ידי עולם הרוח ברא את עולם החומר.

"והארץ היתה תוהו ובוהו וחושך על פני תהום ורוח אלוקים מרחפת על פני המים" (בראשית א, ב) היה כדור הארץ, גרעין הלבה במרכזו וכל פני כדור הארץ היו עטופים במים. לא היה כלום על פני כדור הארץ, לא עצים וצמחים, לא בהמות וחיות, עולם שומם.

ראשית בחר בורא עולם את מקומם של ארץ ישראל הקדושה וירושלים. משם, על ידי שאסף את עודפי המים לקוטב הצפוני ויָצר הרים גבוהים של קרח, חשף שליש מאדמת כדור הארץ והשאיר שני-שלישים של ימים ואוקיאנוסים.

בכל יום ברא הקדוש-ברוך-הוא משהו, עד היום השישי בו ברא את אדם וחווה. לפני בריאתם, הוציא ריבונו של עולם ועורר את כל הבריאה, את החיות והבהמות, את העצים נושאי הפירות ואת המאורות, והביא את אדם וחווה לְעולם מוכן. עולם שכל הנבראים בו נבראו בוגרים, העצים נבראו בוגרים ונושאי פירות, החיות, הבהמות, העופות, הדגים וכן אדם וחווה נבראו בוגרים. את כל החיות והבהמות הוציא ריבונו של עולם מתוך עיסה מהאדמה, גם האדם נולד מעיסה מהאדמה, רק חווה נולדה מצלעו של האדם, בשר מבשרו. באותו יום השישי בו נבראו אדם וחווה, חטאו והכל השתבש. הם היו צריכים להיכנס ליום השבת שאדם הוא משיח וכל הילדים הנולדים ממנו מכוח הקדושה, נולדים בלי יצר הרע בגופם.

 

עזר כנגדו

תפקידה וייעודה של האישה להיות לאיש 'עזר כנגדו'. לזה באה כל אישה לעולם, לעזור לבעלה, לשמור עליו שיתחזק ביראת ה', בתפילות, בלימוד תורה ולפרייה ורבייה לתיקון העולם.

עד לפני מאה חמישים – מאתיים שנה, נשים לא היו עובדות מחוץ לבית, הבעלים היו עובדים ומביאים פרנסה למשפחתם והאישה הייתה דואגת לבית, לבעלה ולגידול הילדים לתורה ולמצוות. זו הדרך אליה כיוון הקדוש-ברוך-הוא.

קין נולד מכוח טומאת הנחש ואדם הראשון, והיו בו רוע ושנאה של הנחש. הבל שנולד רק מאדם הראשון, היה נקי יותר, אבל עדיין הייתה בו זוהמת הנחש. מקנאתו של קין על שהקדוש-ברוך-הוא קיבל את מנחתו של הבל, אך את מנחתו של קין לא קיבל - קם קין והרג את הבל אחיו. מיליוני בני אדם שהיו צריכים להיוולד מהבל לא ייוולדו כי קין הרגו. כל האנושות, עד דורו של נח, מזרעו של קין היו מכוח טומאת הנחש. כל העולם היה זימה וחמס, הבהמות התערבבו ביניהן ובני האדם התערבבו בהם, הכל התבלבל והסתבך.

"וַיַרְא ה' כי רבה רעת האדם בארץ וכל יֵצֶר מחשבות לבו רק רע כל היום" (שם ו, ה), והחליט להחריב את העולם, שהיה כולו אנשי חמס שפעלו הפוך מכל מצוה מעשרת הדיברות. הקדוש-ברוך-הוא הרג את כל הדור ההוא, מידה כנגד מידה לקין, מה הוא הרג את הבל ואיתו את כל מיליוני האנשים שהיו נולדים ממנו, כך הרג ריבונו של עולם את כל מיליוני האנשים שנולדו מקין.

 

ונח מצא חן בעיני ה'

נח היה הטוב ביותר מאנשי דורו, הוא חי עם אשתו וילדיו במקום מסתור ולא התערבב בתוכם. בחר בו הקדוש-ברוך-הוא ואמר לו לבנות תיבה. בנייתה ארכה מאה ועשרים שנה. ניסה נח להחזיר בתשובה את הדור, אך ללא הצלחה. כולם חשבו שהוא בונה בית מלון מעץ, אף אחד לא האמין לנח שדיבר על המבול. מי יכול היה להאמין שיהיה מבול במדבר ושהתיבה תצוף על מים באמצע המדבר, במקום מרוחק כל כך מהים. לעגו וצחקו לו במשך מאה ועשרים שנה.

מלאכים עזרו לנח לבנות את התיבה, העצים באו והתחברו מאליהם זה בתוך זה, כדי לשמור על התיבה שלא יחדרו המים והתיבה התחברה ונדבקה מאליה. עצי הגופר מהם הייתה בנויה התיבה, היו עצים מיוחדים וחזקים מאוד, עצים שנבראו לשם כך ואין עוד כמותם בעולם.

בסוף של דבר, כשנפתחו ארובות השמיים, האנשים רצו לשבור את התיבה ולחבל בה, כל מי שניסה – מת. בורא עולם החריב את העולם במים מן השמיים ומים מתהומות הארץ, כדי לזכך את הטומאה הקשה והכבדה ביותר שהייתה בעולם.

 

היום מדינת ישראל, שקמה בשנת תש"ח, היא 'תיבת נח' בעולם של תוהו ובוהו וגוג ומגוג. בורא עולם קורא ליהודים שמפוזרים בכל העולם לבוא לארץ הקודש. יש לחץ אטומי (תרתי משמע) על כל העולם מסביב לארץ ישראל ובארץ ישראל הקדושה – תיבת נח! כל מי שבאים ונכנסים לארץ ישראל, מוגנים ושמורים כמו בתיבת נח.

בורא עולם ממשיך לעשות תוהו ובוהו וגוג ומגוג בעולם, אנטישמיות, סיבוכים ואסונות טבע, כדי שמדינות העולם לא יפריעו ליהודים בארץ הקודש וכדי שכל היהודים מאירופה, אסיה, אפריקה, אמריקה הצפונית והדרומית יברחו כולם ויבואו להתיישב בארץ הקודש. זו מטרתו של בורא עולם, זה הכיוון. ארץ ישראל מוגנת ושמורה ואנחנו היהודים נשמור על עצמנו "ונשמרתם מאוד לנפשותיכם".

 

הכל בידי שמיים חוץ מיראת שמיים

כדי להימנע מעוונות וחטאים, צריך יהודי שתהיה בו יראת ה'. כשיש ליהודי יראת ה', יש לו אהבת ה' שמביאה לאמונה בה' וכששלושת אלה בידיו, תהיה לו הגנה ושמירה, בריאות איתנה, פרנסה בשפע ויתקיימו כל בקשותיו.

יהודים יקרים, אל תתפתו לעשות באמצע השבוע הפרשת חלה בכל מיני אירועים. הפרשת חלה יש לעשות רק בבית, אפשר לעשות בכל ימות השבוע, אבל עיקר העיקרים הוא יום שישי, כמו שנרות שבת מדליקים בערב שבת לכבוד שבת קודש, כך החלה. אם הכמות גדולה, אפשר לעשות כמה שכנות ביחד והמצווה גדולה.

אבא שבשמיים אומר – 'עולם חסד יבנה'. על ידי נתינה ללא ציפייה לתמורה - נבנה העולם, ועל ידי נתינה על מנת לקבל – נהרס העולם, כמו שהרסו אותו אנשי החמס בדור המבול.

כל בית ועיר בישראל שיהיו בהם התנדבות, חסד ועזרה הדדית ללא ציפייה לתמורה, ייבנו בצורה טובה. אינטרסים ורצון לקבל ולקחת – ייהרסו, כי 'עולם חסד יבנה'.

יש גאולה וכולנו צריכים להפוך ממר למתוק, מרע לטוב, משנאה לאהבה ומשנאת חינם לאהבת חינם – זה יפתח לנו פתח למעגל הראשון.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד