דלג על חיפוש
חיפוש
דלג על ניווט מהיר
ניווט מהיר
דלג על Banners
Banners

מאמר מפי הרב ניר בן ארצי שליט"א לפרשת "יתרו" תשע"ח

1/02/2018

בס"ד

 

מאמר מפי הרב ניר בן ארצי שליט"א

לפרשת יתרו תשע''ח

 

 

וישמע יתרו

"וישמע יתרו כֹהֵן מִדְיָן חותן משה את כל אשר עשה אלוקים למשה ולישראל עַמו... ויקח יתרו... את צפורה... ואת שני בניה... ויבוא יתרו... אל המדבר..." (שמות יח, א-ה).

יתרו היה מיועציו הבכירים של פרעה במצרים, ראש הכמרים היה ואחד מראשי כוחות הטומאה בעולם. הקדוש-ברוך-הוא שמר לו טובה על שלא היה כמו היועצים האחרים שעזרו לפרעה להקשות את ליבו נגד בני ישראל, יתרו בעצותיו הֵקֵל מאוד על בני ישראל בכך שמנע מפרעה לפגוע עוד יותר בילדי ישראל הנולדים. הקדוש-ברוך-הוא העריך מאוד את יתרו על כך, שמר את זכויותיו ושילם לו טובה תחת טובה, בכך שנתן את בִּתו צפורה למשה רבינו איש האלוקים לאשה, פָּתַח לו משמיים את הזכות להאמין ולהתגייר, לחזור בתשובה ולהשפיע על כל עמו, וקרא פרשה בתורה על שמו.

משה רבינו גדל בבית פרעה (עד גיל 18-20), שם למד את הנהגת מצרים, את הנהגת פרעה ושריו ואת תרבות מצרים, עד שבורא עולם גרם לו, בדרך לא דרך, לברוח משם מעצמו, מהחלטתו ומרצונו החופשי, כי גילה פרעה שהוא מושיען של ישראל וביקש להורגו.

משה ברח מארמון פרעה, מקום הטומאה הגדול ביותר ומפרעה שהיה הגדול ביותר בטומאה והמכשף הגדול בעולם. משה ברח למדבר ובמשך שנים למד להכיר את המדבר. כשישב במדיין, פגש הוא את צפורה בת יתרו ואיתה הגיע לביתו של יתרו. לא לחינם הוביל אותו הקדוש-ברוך-הוא לגור בבית יתרו ולקחת את צפורה לאשה, שם למד את כל שיטות כוח הטומאה, את כוח ההנהגה וכוח העצה של יתרו. אחרי כל שנות הלימוד בבית פרעה, במדבר ובבית יתרו - שולח אותו בורא עולם, במעמד הסנה, לגאול את עם ישראל ממצרים.

 

יתרו שמע על נס קריעת ים-סוף, על עשר מכות מצרים ועל המלחמה בעמלק, והאמין שיש כוח עליון שהוא מעל לכל, שעשה את כל הניסים והנפלאות האלה. הוא הבין שיש בורא לעולם, הקדוש-ברוך-הוא, כי כוח הטומאה לא יכול לעשות נפלאות כאלה. לכן כתוב 'וישמע יתרו', הוא הבין שיש כוח מעל כל הכוחות, האמין בקדוש-ברוך-הוא, עזב את כל האלילים והתגייר, חזר בתשובה ונדבק בריבונו של עולם.

 

עשרת הדיברות

"ויהי ביום השלישי בהיות הבוקר ויהי קולות וברקים וענן כבד על ההר וקול שופר חזק מאוד וַיֶחֱרַד כל העם אשר במחנה" (שם יט, טז). במעמד הר סיני, מוריד הקדוש-ברוך-הוא את עשרת הדיברות לָעולם, לעם ישראל. העולם שלנו עומד על עשרת הדיברות. עשרת הדיברות הן לפני הכל! מי שמקיים אותן הוא 'מלך', הוא 'יהודי מלך' והוא קרוב לקדוש-ברוך-הוא.

לימוד תורה, גמרא, משנה, הלכה ומוסר, מזככים ומטהרים את הגוף כדי לעזור לנו לקיים את עשרת הדיברות. על ידי קיום עשרת הדיברות נדבקים בריבונו של עולם. יהודי שמתגבר ומקיים את עשרת הדיברות, מקבל כוחות גדולים לקיים את כל התורה, ההלכות והמוסר. אדם שלומד תורה ולא מקיים את עשרת הדיברות - גורם נזק לנשמתו, גופו ורוחו. בורא עולם קבע שאחרי תקופה שיהודי מתקן את מידותיו ולומד תורה, הוא מקבל כוחות חזקים לקיים את עשרת הדיברות ובשילוב של שלוש תפילות ביום, הוא יהיה צינור נקי, כלי מזוכך וטוב, ויהיה לו קל יותר להידבק בקדוש-ברוך-הוא, זה השילוב הנכון.

 

כי לה' המלוכה ומושל בגויים

הקדוש-ברוך-הוא מכוון ומסדר את הזמנים כרצונו. אלפיים שנה לפני בריאת העולם והתורה, כבר ידע מה יהיה בעולם הזה ובכל זאת - הבחירה בידי האדם. אם יהודי בוחר בדרך הטובה והנכונה, אזי התוכנית שבחר לו בורא עולם תהיה קלה יותר. אבל אם הוא סוטה מהדרך הטובה, מביא עליו בורא עולם ייסורים קשים כדי לעזור לו לחזור לדרך הנכונה.

בבריאת העולם קבע הקדוש-ברוך-הוא תאריך בו יבקע ים-סוף לשנים-עשר שבילים. עברו אלפי שנים, העולם התפתח והתקדם, עבר המבול, היו האבות אברהם, יצחק ויעקב, בני ישראל ירדו למצרים לעבדות של 210 שנה, יצאו ממצרים ועמדו לפני ים-סוף בדיוק בתאריך, בזמן וברגע המדויק שקבע הקדוש-ברוך-הוא מראש! עשה הקדוש-ברוך-הוא תנאי עִם ים-סוף בבריאתו, שכשיגיע התאריך שנקבע - יפתח. העולם הזה בנוי לפי תוכנית מדויקת, כמו תוכנית מהנדס להקמת פרויקט בנייה גדול. הקדוש-ברוך-הוא תִכנן את העולם מראש, הכל משורטט וכתוב בתורה. עמד ים-סוף בתנאי שעשה איתו הקדוש-ברוך-הוא, חזר לְאֵיתָנו לפי אותו תנאי, בזמן שנקבע מראש, וכיסה את מרכבות פרעה וְחֵילו ומבחר שלישיו.

 

הקדוש-ברוך-הוא מתערב בנו יום-יום וכאילו לא מתערב כלל. כשאנו סוטים מהדרך, בורא עולם נותן בנו ייסורים קשים, בלי שנדע ונכיר שזה ממנו, כדי שנחזור לדרך הטובה. הדרך הטובה היא המסלול אותו תִכנן לנו מראש, ואף אחד לא יכול להפריע לתכניותיו של בורא עולם. בורא עולם גורם לנו לתקלות, כאילו שזה לא ממנו, כדי שנשנה את דרכנו, אבל הכל מתחיל ממנו ומסתיים ממנו והאדם בידיו לבחור טוב או רע. הקדוש-ברוך-הוא עושה את הכל בסתר, כדי שהאדם יחזור לביטחון ולאמונה ויעשה את הכל מתוך רצונו הטוב.

מטרתו של הקדוש-ברוך-הוא לתקן את העולם הזה ולהביאו, בדור הזה לִידֵי תיקונו השלם והאחרון. הקדוש-ברוך-הוא רוצה לעשות טוב לעולם ומי שהולך בדרכו שהיא הדרך החוקית, דרך ההלכה, דרך ארץ וקיום עשרת הדיברות, יהיה לו הטוב שבטובות וירוויח תמיד! תהיה לו בריאות טובה, שמחה ושלום וחיים טובים וארוכים.

כל העולם היום נמצא בתוהו ובוהו וגוג ומגוג ובארץ ישראל – שקט, רוגע ושלווה וחיים טובים.

משיח פועל מארץ ישראל, נולד בארץ ישראל, גר בארץ ישראל, מגן על גבולות ישראל, גואל את עם ישראל ועומד להתגלות בפרהסיה בזמן הקרוב!

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד